# B65686A0315A027
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65686A0315A027
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65686a0315a027
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65686a0315a027#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/89/11088995-495-5176-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** PM
- **Diameter:** 2.913" (74.00mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 790
- **Effective Length (le) mm:** 128
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 101000
- **Effective Permeability (µe):** 41
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 1.161" (29.50mm)
- **Inductance Factor (Al):** 315 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2000
- **Material:** N27
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 630
- **Supplier Device Package:** PM 74 x 59
- **Tolerance:** ±3%