# B65684A0630A027
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65684A0630A027
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65684a0630a027
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65684a0630a027#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** PM
- **Diameter:** 2.441" (62.00mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 570
- **Effective Length (le) mm:** 109
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 62000
- **Effective Permeability (µe):** 95
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.965" (24.50mm)
- **Inductance Factor (Al):** 630 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2000
- **Material:** N27
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 470
- **Supplier Device Package:** PM 62 x 49
- **Tolerance:** ±3%