# B65671T0800A048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65671T0800A048
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65671t0800a048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65671t0800a048#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P (Pot Core)
- **Diameter:** 1.024" (26.00mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 93
- **Effective Length (le) mm:** 37.2
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 3460
- **Effective Permeability (µe):** 255
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.321" (8.15mm)
- **Inductance Factor (Al):** 800 nH
- **Material:** N48
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 76.5
- **Supplier Device Package:** P 26 x 16
- **Tolerance:** ±3%