# B65661N0315A048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65661N0315A048
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65661n0315a048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65661n0315a048#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P (Pot Core)
- **Diameter:** 0.866" (22.00mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 63
- **Effective Length (le) mm:** 31.6
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 1990
- **Effective Permeability (µe):** 126
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.268" (6.80mm)
- **Inductance Factor (Al):** 315 nH
- **Material:** N48
- **Supplier Device Package:** P 22 x 13
- **Tolerance:** ±3%