# B65631J0250A048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65631J0250A048
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65631j0250a048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65631j0250a048#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P
- **Diameter:** 1.850" (47.00mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 310
- **Effective Length (le) mm:** 69.1
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 21428
- **Effective Permeability (µe):** 44
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Inductance Factor (Al):** 250 nH
- **Material:** N48
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 263
- **Supplier Device Package:** P 47 x 28
- **Tolerance:** ±3%