# B65621J1250A048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65621J1250A048
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65621j1250a048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65621j1250a048#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 1.614" (41.00mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 229
- **Effective Length (le) mm:** 60.4
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 13832
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.492" (12.50mm)