# B65611D0630A048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65611D0630A048
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65611d0630a048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65611d0630a048#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P (Pot Core)
- **Diameter:** 1.417" (36.00mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 202
- **Effective Length (le) mm:** 52
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 10500
- **Effective Permeability (µe):** 129
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Inductance Factor (Al):** 630 nH
- **Material:** N48
- **Supplier Device Package:** P 36 x 22
- **Tolerance:** ±3%