# B65541T0250A048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65541T0250A048
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65541t0250a048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65541t0250a048#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/88/11088824-495-5128-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P (Pot Core)
- **Diameter:** 0.563" (14.30mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 25
- **Effective Length (le) mm:** 20
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 500
- **Effective Permeability (µe):** 159
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.167" (4.25mm)
- **Inductance Factor (Al):** 250 nH
- **Material:** N48
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 20
- **Supplier Device Package:** P 14 x 8
- **Tolerance:** ±3%