# B65541D0160A048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65541D0160A048
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65541d0160a048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65541d0160a048#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P (Pot Core)
- **Diameter:** 0.563" (14.30mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 25
- **Effective Length (le) mm:** 20
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 500
- **Effective Permeability (µe):** 102
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.167" (4.25mm)
- **Inductance Factor (Al):** 160 nH
- **Material:** N48
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 20
- **Supplier Device Package:** P 14 x 8
- **Tolerance:** ±3%