# B65531D0000R033
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65531D0000R033
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65531d0000r033
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65531d0000r033#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/87/11088787-495-76723-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P (Pot Core)
- **Diameter:** 0.445" (11.30mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 15.9
- **Effective Length (le) mm:** 15.9
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 253
- **Effective Permeability (µe):** 620
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.130" (3.30mm)
- **Inductance Factor (Al):** 780 nH
- **Initial Permeability (µi):** 750
- **Material:** M33
- **Supplier Device Package:** P 11 x 7
- **Tolerance:** -20%, +30%