# B65525J0250B045
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65525J0250B045
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65525j0250b045
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65525j0250b045#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ER
- **Effective Area (Ae) mm²:** 12.4
- **Effective Length (le) mm:** 14.1
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 174
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Initial Permeability (µi):** 3800
- **Length:** 0.433" (11.00mm)
- **Material:** N45
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 10.3
- **Supplier Device Package:** ER 11 x 5
- **Width:** 0.236" (6.00mm)