# B65525J0160A087
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65525J0160A087
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65525j0160a087
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65525j0160a087#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/84/11088456-495-5111-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ER
- **Effective Area (Ae) mm²:** 12.4
- **Effective Length (le) mm:** 14.1
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 174
- **Effective Permeability (µe):** 140
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Inductance Factor (Al):** 160 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2200
- **Length:** 0.433" (11.00mm)
- **Material:** N87
- **Supplier Device Package:** ER 11 x 5
- **Tolerance:** ±3%
- **Width:** 0.236" (6.00mm)