# B65523J0400K087
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65523J0400K087
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65523j0400k087
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65523j0400k087#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ER
- **Effective Area (Ae) mm²:** 8.81
- **Effective Length (le) mm:** 13.6
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 120
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Inductance Factor (Al):** 400 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2200
- **Length:** 0.374" (9.50mm)
- **Material:** N87
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 7.6
- **Supplier Device Package:** ER 9.5 x 5
- **Tolerance:** ±10%
- **Width:** 0.197" (5.00mm)