# B65517D0250J048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65517D0250J048
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65517d0250j048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65517d0250j048#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P (Pot Core)
- **Diameter:** 0.366" (9.30mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 10
- **Effective Length (le) mm:** 12.5
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 125
- **Effective Permeability (µe):** 249
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.106" (2.70mm)
- **Inductance Factor (Al):** 250 nH
- **Material:** N48
- **Supplier Device Package:** P 9 x 5
- **Tolerance:** ±5%