# B65513J0100A087
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65513J0100A087
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65513j0100a087
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65513j0100a087#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** ER
- **Effective Area (Ae) mm²:** 17.6
- **Effective Length (le) mm:** 19
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 334
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.116" (2.95mm)
- **Inductance Factor (Al):** 100 nH
- **Initial Permeability (µi):** 2200
- **Length:** 0.571" (14.50mm)
- **Material:** N87
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 17.3
- **Supplier Device Package:** ER 14.5 x 6
- **Tolerance:** ±3%
- **Width:** 0.264" (6.70mm)