# B65511A0100A048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B65511A0100A048
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b65511a0100a048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b65511a0100a048#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/85/11088551-495-75210-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** P (Pot Core)
- **Diameter:** 0.289" (7.35mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 7
- **Effective Length (le) mm:** 10
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 70
- **Effective Permeability (µe):** 114
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Gapped
- **Height:** 0.083" (2.10mm)
- **Inductance Factor (Al):** 100 nH
- **Material:** N48
- **Supplier Device Package:** P 7 x 4
- **Tolerance:** ±3%