# B64290L0657X037
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B64290L0657X037
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b64290l0657x037
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b64290l0657x037#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 1.264" (32.10mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 64.66
- **Effective Length (le) mm:** 77.02
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 4980
- **Finish:** Epoxy
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.531" (13.50mm)
- **Inductance Factor (Al):** 6.4 µH
- **Initial Permeability (µi):** 6100
- **Material:** T37
- **Tolerance:** ±25%