# B64290L0062X046
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B64290L0062X046
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b64290l0062x046
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b64290l0062x046#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.413" (10.50mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 7.28
- **Effective Length (le) mm:** 20.72
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 151
- **Finish:** Epoxy
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.161" (4.10mm)
- **Inductance Factor (Al):** 6.4 µH
- **Initial Permeability (µi):** 15000
- **Material:** T46
- **Tolerance:** ±30%