# B64290A0084X065
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B64290A0084X065
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b64290a0084x065
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b64290a0084x065#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 4.016" (102.00mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 267.2
- **Effective Length (le) mm:** 255.3
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 68220
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Inductance Factor (Al):** 6.5 µH
- **Initial Permeability (µi):** 5000
- **Material:** T65
- **Supplier Device Package:** R 102 x 65.8 x 15
- **Tolerance:** ±30%