# B62152P0008X030
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B62152P0008X030
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b62152p0008x030
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b62152p0008x030#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/83/11088378-495-75207-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Multi-Hole (2)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 2.1
- **Effective Length (le) mm:** 3.7
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 7.8
- **Finish:** Parylene
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Inductance Factor (Al):** 3.1 µH
- **Initial Permeability (µi):** 4300
- **Length:** 0.144" (3.65mm)
- **Material:** N30
- **Tolerance:** ±30%
- **Width:** 0.085" (2.15mm)