# B6025L12B-BSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B6025L12B-BSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b6025l12b-bsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b6025l12b-bsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/82/8507821-1570-1037-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 3.0 CFM (0.084m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 28.0dB(A)
- **RPM:** 2800 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.320 in H2O (79.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.098 lb (44.45 g)
- **Width:** 25.00mm