# B58611K1100A001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B58611K1100A001
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Pressure Sensors, Transducers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b58611k1100a001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b58611k1100a001#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/73/92/14739221-495-4471-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** 卤2%
- **Applications:** Board Mount
- **Maximum Pressure:** 3.63PSI (25kPa)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Pressure:** 0.36PSI (2.5kPa)
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Output:** 0 mV ~ 120 mV (5V)
- **Output Type:** Wheatstone Bridge
- **Port Size:** Male - 0.19" (4.78mm) Tube
- **Port Style:** Barbless
- **Pressure Type:** Vented Gauge
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage:** 10V