# B58035U5205M062
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B58035U5205M062
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b58035u5205m062
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b58035u5205m062#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/77/495-77396-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive, SMPS Filtering
- **Capacitance:** 2 碌F
- **Features:** Low ESL (Stacked), High Temperature
- **Lead Style:** J-Lead
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.228" L x 0.289" W (5.80mm x 7.34mm)
- **Thickness (Max):** 0.378" (9.60mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 500V