# B58031I7504M002
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B58031I7504M002
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b58031i7504m002
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b58031i7504m002#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/75/495-7517-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive, SMPS Filtering
- **Capacitance:** 0.5 µF
- **Features:** Low ESL, Low Profile, High Temperature
- **Lead Style:** L-Lead
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.427" L x 0.309" W (10.84mm x 7.85mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 700V