# B5020L24F-BSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B5020L24F-BSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b5020l24f-bsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b5020l24f-bsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/59/8507596-1570-1036-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 6.0 CFM (0.168m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 29.0dB(A)
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 51mm L x 50mm H
- **Static Pressure:** 0.200 in H2O (49.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.049 lb (22.23 g)
- **Width:** 20.00mm