# B5015E12B-BSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B5015E12B-BSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b5015e12b-bsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b5015e12b-bsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/17/8506176-1570-1033-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 5.0 CFM (0.140m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 45.0dB(A)
- **RPM:** 6500 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 51mm L x 51mm H
- **Static Pressure:** 0.880 in H2O (219.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.062 lb (28.12 g)
- **Width:** 15.70mm