# B40P-A30520
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B40P-A30520
- **Manufacturer:** Charter Engineering Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b40p-a30520
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b40p-a30520#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SPDT
- **Frequency Range:** 0Hz ~ 40GHz
- **Impedance:** 50Ohm
- **Insertion Loss:** 0.6dB
- **Isolation:** 60dB (min)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Test Frequency:** 40GHz
- **Voltage:** 22V ~ 28V