# B3B3N56-050-172-270N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B3B3N56-050-172-270N
- **Manufacturer:** Bansbach easylift
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b3b3n56-050-172-270n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b3b3n56-050-172-270n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuation Force:** 60.70lbf (270.0N)
- **Features:** F3 Ball Socket End Fittings, Marine, Stainless Steel
- **Length:** 6.771" (172.00mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Stroke Length:** 1.969" (50.00mm)