# B37981F5472K051
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B37981F5472K051
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b37981f5472k051
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b37981f5472k051#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/33/495-3340-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V