# B37979G1681J058
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B37979G1681J058
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b37979g1681j058
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b37979g1681j058#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 680 pF
- **Height:** 0.217" (5.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 100V