# B37979G1681J054
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B37979G1681J054
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b37979g1681j054
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b37979g1681j054#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/61/02/1861022-P4854-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 680 pF
- **Height:** 0.217" (5.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 100V