# B37941K1103K070
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B37941K1103K070
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b37941k1103k070
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b37941k1103k070#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.024" (0.60mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 100V