# B37940R5150K041
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B37940R5150K041
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Capacitor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b37940r5150k041
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b37940r5150k041#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 15pF
- **Circuit Type:** Isolated
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Height:** 0.033" (0.85mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Capacitors:** 4
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 50 V