# B37872R5102M041
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B37872R5102M041
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Capacitor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b37872r5102m041
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b37872r5102m041#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 1000pF
- **Circuit Type:** Isolated
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Height:** 0.033" (0.85mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Capacitors:** 4
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0612 (1632 Metric)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 50 V