# B37872K3472K062
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B37872K3472K062
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b37872k3472k062
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b37872k3472k062#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.047" (1.20mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 500V