# B37871K5121J060
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B37871K5121J060
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b37871k5121j060
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b37871k5121j060#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 120 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V