# B37830R0150K021
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B37830R0150K021
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Capacitor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b37830r0150k021
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b37830r0150k021#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 15pF
- **Circuit Type:** Isolated
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Capacitors:** 2
- **Size:** 0.054" L x 0.039" W (1.37mm x 1.00mm)
- **Supplier Device Package:** 0405 (1012 Metric)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 25 V