# B33364A3456J050
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B33364A3456J050
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b33364a3456j050
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b33364a3456j050#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/39/22/2239224-495-4318-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run
- **Capacitance:** 45 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Height:** 4.016" (102.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.787" (20.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 2.756" L x 1.772" W (70.00mm x 45.00mm)
- **Termination:** Quick Connect, Disconnect
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 370V