# B33331V7605J080
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B33331V7605J080
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b33331v7605j080
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b33331v7605j080#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/31/2148315-495-77216-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 6 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 21 mΩ
- **Height:** 2.638" (67.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.181" Dia (30.00mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 460V