# B32934A3225M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32934A3225M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32934a3225m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32934a3225m000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/08/2148081-495-75777-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** 85C/85% Humidity
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200, X2
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 305V