# B32932A3154K189
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32932A3154K189
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32932a3154k189
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32932a3154k189#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/77/495-77181-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** 85C/85% Humidity
- **Height:** 0.492" (12.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200, X2
- **Size:** 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 305V