# B32926H3335K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32926H3335K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32926h3335k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32926h3335k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/05/2145058-495-1894-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 3.3 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** 85C/85% Humidity
- **Height:** 1.122" (28.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** AEC-Q200, X2
- **Size:** 1.654" L x 0.630" W (42.00mm x 16.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V