# B32924B4185K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32924B4185K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32924b4185k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32924b4185k000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 1.8 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Features:** 85C/85% Humidity
- **Height:** 1.260" (32.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 1.240" L x 0.630" W (31.50mm x 16.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 650V