# B32924A4155M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32924A4155M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32924a4155m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32924a4155m000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/06/2148066-495-75406-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Features:** 85C/85% Humidity
- **Height:** 1.083" (27.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 650V