# B32923H3224K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32923H3224K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32923h3224k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32923h3224k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/69/495-6919-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** 85C/85% Humidity
- **Height:** 0.630" (16.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** AEC-Q200, X2
- **Size:** 1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V