# B32921C3153M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32921C3153M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32921c3153m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32921c3153m000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.015 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 630V