# B32914A3474K189
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32914A3474K189
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32914a3474k189
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32914a3474k189#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/70/495-7093-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/53/2146531-495-3255-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.827" (21.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X1
- **Size:** 1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 760V