# B32913A4823M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32913A4823M
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32913a4823m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32913a4823m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/89/2144896-495-1648-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.082 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X1
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 440V