# B32912B5103M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32912B5103M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32912b5103m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32912b5103m000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.413" (10.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X1
- **Size:** 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 530V