# B32912B4223M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32912B4223M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32912b4223m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32912b4223m000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/70/495-7093-1-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.022 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X1
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 440V